niedziela, 7 czerwca 2015

Koniec promcji? Bank każe płacić za swoje usługi? Nie ma co zwlekać, czas się pożegnać ! Dziś o tym, jak skutecznie zamknąć konto, czyli składamy wypowiedzenie.


Czy wiesz, że trzymając aktywne konto, z którego nie korzystasz, zamykasz sobie drogę do skorzystania za jakiś czas z atrakcyjnej promocji banku dla nowych klientów? Gdyby to Cię nie przekonało, to dodam, że banki często zmieniają swoje taryfy opłat i prowizji i nie informują o tym telefonicznie, czy mailowo. Jeśli rzadko się logujemy, to możemy przegapić taką informację.

Wychodzę z założenia, że niepotrzebne konto powinniśmy zamykać tak szybko, jak to tylko możliwe. Unikniemy dzięki temu straty czasu na ich obsługę oraz ewentualnych kosztów. Zasada banków jest prosta i jak pokazują ich wyniki finansowe, sprawdza się całkiem dobrze- banki najpierw oferują swoje usługi za darmo, potem przyzwyczajają klienta do siebie, a potem wprowadzają podwyżki, aby odbić sobie koszt promocji.

Zanim podejmiesz decyzję o zamknięciu konta, sprawdź, czy spełniłeś wszystkie warunki promocji, z której korzystałeś. Niektóre banki (nielubiane na tym blogu) żądają utrzymania umowy przez jakiś czas, nawet, jeśli wypłaciły Ci już premię. Jeżeli tzw. lojalka uprzykrza Ci życie, pomyśl dwa razy zanim złożysz wypowiedzenie (a najlepiej zastanów się przed otwarciem, czy warto zakładać konto, które jest obwarowane lojalką?)

Sposoby zamknięcia konta


Najpewniejszym sposobem zamknięcia konta jest wizyta w placówce banku. Podczas wizyty będziemy mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat formalności związanych z zamknięciem konta. Należy pamiętać, aby zawsze brać dokument potwierdzający złożenie wypowiedzenia!

Gdy wizyta w placówce to dla nas kłopot, możemy skorzystać z innych dróg zamknięcia konta.

Konto możemy zamknąć w następujący sposób:


 • udając się do placówki 
 • wysyłając wypowiedzenie pocztą (jak to zrobić? o tym dalej)
 • zadzwonić do banku i złożyć wypowiedzenie telefonicznie (większość banków tego nie umożliwia)
 • złożyć wypowiedzenie poprzez bankowość elektroniczną (większość banków tego nie umożliwia)
 • skorzystać z pomocy banku, w którym otwieramy konto (niektóre banki oferują pomoc w załatwieniu formalności przy zamknięciu konta w innym banku)


Większość banków umożliwia zamknięcie konta jedynie poprzez wizytę w oddziale bądź wypowiedzenia wysłanego listem poleconym.

Kiedy bank nie będzie chciał zamknąć konta?


 • Gdy będziemy posiadali debet na koncie - na przykład gdy nie zostawimy środków na rachunku na pobranie opłat za konto czy kartę w miesiącu, w którym trwa okres wypowiedzenia.
 • Gdy podpis różni się od tego, który składaliśmy przy zawieraniu umowy bądź bank nie posiada naszego wzoru podpisu (zdarza się to w sytuacji, gdy zakładaliśmy konto przez Internet). Na szczęście łatwo z tego wybrnąć - wystarczy załączyć ksero dowodu osobistego, na którym jest nasz podpis.
Zawsze warto upewnić się, czy konto zostało zamknięte poprawnie. Po to, żeby po kilku latach firma windykacyjna nie zapukała nam do drzwi za kilka złotych pierwotnego długu.

Jakie są koszty zamknięcia konta?


Jeśli zamykamy konto, to nie możemy zapominać o wciąż ważnych tabelach opłat i prowizji za konto i karty, które mogą być naliczane w 30-dniowym okresie wypowiedzenia

Czasami zastrzeżenie karty spowoduje, że nie będziemy mogli zostać zwolnieni z opłat (np. zwolnienie z opłaty za konto za wykonanie X transakcji kartą).

Za każdym razem należy się upewnić, czy opłaty zostaną naliczone i w jakiej wysokości. Aby być bezpiecznym, można zostawić środki na ich pokrycie na zamykanym rachunku.

O czym należy pamiętać przy zamykaniu konta?


 • okres wypowiedzenia zaczyna się w momencie wpłynięcia dokumentu do banku
 • pobranie wyciągów bankowych, które mogą nam się przydać w przyszłości
 • zaktualizowanie numeru konta u pracodawcy, w Urzędzie Skarbowym i w innych instytucjach, w których posługiwaliśmy się dawnym numerem.
 • należy po 30 dniach upewnić się, że konto zostało zamknięte.

Uniwersalny wzór wypowiedzenia konta bankowego


Uwaga: Należy pamiętać o zachowaniu umownego 30-dniowego okresu wypowiedzeniaInne promocje

0 komentarze:

Prześlij komentarz